NyheterPressmeddelande

Svekon tecknar avtal med MBDA för konceptutveckling av nästa generations markbaserade luftvärn för Norden

[Stockholm, Sverige – 24 Juni 2026]

Svekon (Svensk Konstruktionstjänst AB) meddelar idag att bolaget har tecknat ett strategiskt avtal med MBDA, ett av Europas ledande försvarsföretag, för konceptutveckling av en ny markbaserad luftvärnsförmåga anpassad för den nordiska regionen.

Avtalet utgör en viktig milstolpe för båda företagen och speglar det växande behovet av avancerade, robusta och interoperabla luftvärnssystem i norra Europa.

Samarbetet kommer att fokusera på att stärka den regionala försvarsförmågan genom att kombinera svensk ingenjörskompetens med MBDAs omfattande erfarenhet av robotsystem och integrerade luftvärnslösningar.

“Det här är en mycket stolt dag för Svekon och för svensk försvarsindustri som helhet. Att få samarbeta med MBDA kring en så viktig förmåga stärker vår roll som en pålitlig partner i utvecklingen av framtidens luftvärnssystem för Norden.”

– Martin Frisk, Vice VD, Svekon

Partnerskapet ligger i linje med det förändrade säkerhetsläget i Europa och stödjer ett fördjupat samarbete inom Nato samt mellan de nordiska länderna. Genom att kombinera Svekons innovativa ingenjörskompetens med MBDAs beprövade försvarsteknologier och båda företagens förmåga inom systemintegration syftar programmet till att stärka den operativa effekten och säkerheten i regionen.

”MBDA är känt för att stödja en stark leverantörsbas och för vår vilja att samarbeta med partners i Sverige och övriga Europa. Samarbete är en del av vårt DNA, och vi är mycket glada över att välkomna Svekon – ett högkompetent, erfaret och engagerat ingenjörsföretag med svenska rötter – som kommer att bidra till våra ambitioner att utveckla en arktisk lavettlösning för CAMM/CAMM-ER.”

– Peter Bäckström, Director Export Nordic Region, MBDA.

Avtalet fokuserar även på gränsöverskridande industriellt samarbete och vikten av att bygga robusta och självständiga förmågor inom Europas försvarssektor, samtidigt som kompetensen hos små och medelstora företag tas till vara och utvecklas.

“Samarbetet mellan MBDA och Svekon är ett tydligt exempel på MBDAs engagemang för att bygga långsiktiga partnerskap med svensk industri. Samarbetet kommer att bidra till fortsatt teknikutveckling och stärka såväl nationella som europeiska förmågor.”

– George Kyriakides, Group International Industrial Cooperation Director, MBDA

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Jakob Jensen, Avdelningschef Försvar & Säkerhet, Svekon
+468-120 88 607
jakob.jensen@svekon.se